Jakie właściwości lecznicze posiada aloes?

Jakie właściwości lecznicze posiada aloes?

W lecznictwie wykorzystywany jest zagęszczony oraz wysuszony sok z aloesu. Potocznie nazywa się go aloną. To środek o silnym działaniu przeczyszczającym, który wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. W jego składzie znajdują się antranoidy, które wyjątkowo silnie pobudzają perystaltykę jelit. Aloes – z uwagi na dużą zawartość polisacharydów oraz kwasu salicylowego w żelu aloesowym – wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym.

Sok z aloesu

Sok z aloesu charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi. Aloes zawiera mnóstwo wody. Dodatkowo nie brakuje w nim składników aktywnych – przyjmuje się, że jest ich około 200.

Do najcenniejszych składników, jakie znajdują się w aloesie zalicza się:

-kwas hialuronowy;

-acemannan;

-glukomannan;

-aloeryd;

-glukozę;

-mannozę;

-ksylozę;

-galaktozę;

-arabinozę;

-remnozę.

Do tego dochodzą:

-enzymy;

-minerały;

-witaminy: C, B2, B6;

-olejki eteryczne;

-nienasycone kwasy tłuszczowe.

Liście aloesu

Aloes zastosowanie

Lecznictwo ludowe wykorzystuje aloes zewnętrznie. Sprawdza się doskonale przy rozmaitych chorobach oraz uszkodzeniach skóry, takich jak oparzenia oraz zranienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że oparzenia skóry zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia goją się znacznie szybciej wówczas, gdy zastosujemy na nie żel z aloesu. Żel aloesowy znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Jest częstym dodatkiem do rozmaitych kremów i maści przeznaczonych do stosowania po opalaniu.

Doskonale pochłania bowiem promieniowanie UV. Hamuje wydzielanie melaniny przez skórę, co sprawia, że wykazuje działanie rozświetlające. Docenią go także włosy – świetnie wzmacnia bowiem ich cebulki. Dzięki temu chroni przed wypadaniem włosów. Warto wiedzieć, że najsilniej działa świeży sok aloesowy, który wyciskamy bezpośrednio z liścia.

Aloes

Jeśli żel z aloesu stosujemy zewnętrznie, można go nakładać wielokrotnie. Skutecznie nawadnia oraz regeneruje skórę. Znajduje się w kremach o działaniu przeciwzmarszczkowym – skutecznie stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Sprawia, że pojawia się właściwa odpowiedź skóry. Najsilniej działa sok wyciskany bezpośrednio z liści, a następnie przykładany do wybranych partii skóry. Aloes korzystnie wpływa na wydzielanie soków żołądkowych. Sprawia, że praca żołądka zostanie uregulowana. Skutecznie wzmacnia także pracę wątroby. Dostarcza mnóstwa witamin i minerałów. Z tego powodu przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego.

Karolina Falkowska

Redakcja sieci-wlan.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze zdrowym stylem życia

Jak chlorofil może wpłynąć na nasz stan zdrowia?
Czym jest aloes?
Dlaczego nie warto lekceważyć zakwaszenia organizmu?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.

 

kontakt@sieci-wlan.pl